Darko Veljan,
redoviti profesor u miru
Ivana Marušić,
Veleučilište u Bjelovaru |
Uvod
Za podučavanje matematike potrebna je kreativnost, maštovitost, odlučnost, upornost, dosljednost i marljivost. Istim riječima možemo opisati i vizualne dokaze koji su posebno dragi učenicima, studentima, nastavnicima i svima onima koji vole matematiku. Koristeći stara znanja dolazimo do novih ideja i u ovom članku prikazat ćemo neke od vizualnih kratkih i elegantnijih dokaza.
Ovaj članak, kao i prethodni, posvećujemo našim dragim prijateljima, učiteljma, profesorima Borisu Pavkoviću () i akademiku Sibi Mardešiću ().
1Eulerova nejednakost
Eulerova nejednakost koja datira iz godine glasi: opisana kružnica trokuta je barem dvostruko duža od upisane kružnice, odnosno
Površina trokuta
(2)
pri čemu je .
(3)
Primjenom aritmetičko-geometrijske nejednakosti
i dvije slične dobivamo zadnju nejednakost. Jednakost u Eulerovoj nejednakosti postiže se ako i samo ako je trokut jednakostraničan.. Napomenimo usput da A-G nejednakost za tri varijable daje
Stoga za površinu trokuta imamo
(6)
To je izoperimetrijska nejednakost za trokut s jednakošću ako i samo ako je trokut jednakostraničan. Koristeći A-G nejednakosti, Eulerova nejednakost ima i hiperboličku verziju (za trokute kojima se može opisati kružnica) koja glasi
i slično za sfernu geometriju (v.[8]). Za -dimenzionalni euklidski simpleks Eulerova nejednakost je
Dokaz je neočekivano jednostavan; provodimo ga u dimenziji (iako doslovce isti dokaz ide u svim dimenzijama). Neka je tetraedar i radijus opisane mu kugle. Neka je težište (tj. radijvektor centroida) strane tetraedra nasuprot vrha (radijvektora) . Tada je (kao vektor)
itd. Sada je lako provjeriti da su i slični tetraedri s koeficijentom sličnosti , pa je udaljenost
(10)
za sve , . Iz ove sličnosti slijedi
(11)
Kugla kojoj je radijus manji od upisane kugle ne može sjeći sve strane tetraedra, pa je stoga
(12)
Odavde slijedi
(13)
Jednakost vrijedi ako i samo ako se radi o pravilnom tetraedru.
2Cauchy-Schwarz-Bunjakovski (CSB) nejednakost
Cauchy-Schwarz-Bunjakovski nejednakost za dva vektora i , gdje su , , , realni brojevi, glasi:
(14)
Oslobađanjem zagrada s lijeve i desne strane dobivamo ekvivalentnu nejednakost
što je upravo A-G nejednakost za dvije varijable. CSB nejednakost također slijedi iz Fermatovog teorema o dva kvadrata a kaže da je produkt sume dva kvadrata opet suma dva kvadrata ili formulom
(16)
Opća CSB nejednakost
(to je zapravo posljedica jednakosti , gdje je , ), slijedi iz dviju jednostavnih geometrijskih činjenica: skalarni produkt (nenul) vektora ,
(18)
i
S druge pak strane, algebarski dokaz CSB nejednakosti slijedi jednostavno iz Lagrangeovog identiteta
(20)
Drugi način da se analitički dokaže CSB nejednakost jest nenegativnost realne kvadratne funkcije
U svakom slučaju vidimo da su A-G i CSB nejednakosti dva jednakomoćna (ekvivalentna) načela. Dvije svjetske klasične knjige o nejednakostima koje odišu elegancijom su [9] i [10] (a i mi ih navodimo u [7] i [8]). CSB vrijedi i općenitije u bilo kojem vektorskom prostoru (nad poljem realnih ili kompleksnih brojeva) sa skalarnim produktom i glasi .
3Motzkinov primjer
Navest ćemo jednu lijepu primjenu A-G nejednakosti u algebri. Na 2. svjetskom matematičkom kongresu u Parizu 1900. godine D. Hilbert je postavio čuvena 23 problema (od kojih ni danas neki nisu riješeni, npr. RH - Riemannova hipoteza). Među njima bio je 17. problem koji glasi: je li nenegativni realni polinom zbroj kvadrata racionalnih funkcija? Godine 1927. E. Artin potvrdno je odgovorio na Hilbertov 17. problem, ali je sve do 1967. godine ostalo otvoreno pitanje je li realni nenegativni polinom suma kvadrata realnih polinoma? Tada je E. Motzkin uočio polinom
(22)
(zbog A-G nejednakosti), a nije suma kvadrata realnih polinoma. Zaista, pretpostavimo suprotno da je
za neke , . Očito svaki ima stupanj , i stoga je svaki linearna kombinacija monoma , , , , , , , , , . No, se ne može pojaviti ni u kojem , jer bi se inače pojavio u s pozitivnim koeficijentom. Slično se ne može pojaviti ni pa ni , ni , ni , ni . Preostaje jedino da je oblika
(24)
No tada je
što je kontradikcija.
4Eulerov graf
Vratimo se malo matematičkom čarobnjaku L. Euleru (). Iako je od -ih gotovo oslijepio, zapravo je tada postajao sve produktivniji. Euler je matematičar s više od objavljenih radova, što ozbiljnih rasprava, što knjiga. Približio mu se jedino Paul Erd\H os () s oko radova (s preko koautora), više o njemu saznat ćemo u sljedećoj točki. Iako je teško uspoređivati vrijeme Eulera i Erd\H osa, ipak možemo reći da se radi o dva genijalna matematičara koji su živjeli u razmaku od oko godina.
Za tzv. čuo je Euler . godine, ali iako ga je odmah riješio, to je postalo opće poznato mnogo kasnije. Problem ” mostova” glasi: može li se, krenuvši od kuće obići mostova, proći svaki most točno jednom i vratiti se kući (vidjeti Sliku 2).)
u grafu je broj bridova koji ulaze (ili izlaze) u vrh. Zbroj stupnjeva svih vrhova (konačnog) grafa je dvostruki broj svih bridova. Na slici 2 vidimo da su stupnjevi svih vrhova pridruženog grafa neparni, a takva (Eulerova) zatvorena šetnja je moguća ako i samo ako je stupanj svakog vrha paran broj (dokaz vidjeti u [11]). Neformalno: koliko ulaza, toliko izlaza u svaki vrh, ukupno paran broj. Ovo se smatra začetkom teorije grafova, a Eulerova formula za poliedre (v- broj vrhova, b- broj bridova i s- broj strana konveksnog poliedra) začetkom algebarske topologije.
Kad smo već kod genijalnih matematičara Eulera i Erd\H osa evo i njihova dva manje poznata otvorena problema.
Euler (oko godine): Postoji li savršen Eulerov kvadar, tj. kvadar (cigla) čiji svi bridovi i sve dijagonale imaju cjelobrojne duljine?
Erd\H os (oko godine): Ako niz ima svojstvo da red divergira, sadrži li po volji dugački aritmetički niz? Ako se radi o nizu prostih brojeva, onda je odgovor potvrdan (Green-Tao, 2010.).
5Čarobne četvorine (ili magični kvadrati)
Sve je broj, tumačio je Pitagora svojim sljedbenicima oko g. pr. Kr. S brojevima su bili očarani mnogi ljudi, a naročito matematičari. naslov je knjige P. Hoffmana o Paulu Erd\H osu. Kao dijete od - godina mali bi Paul ljudima računao koliko su sekundi upravo doživjeli ( godina je milijarde, milijuna i tisuća sekundi) ili koliko bi vlakom trajalo (brzinom od km/h) putovanje od Zemlje do Sunca i sl. Erd\H os i drugi matematički genijalci, primjerice Gauss, Euler, Poincaré i Ramanujan su strjelovito brzo računali. No, isto tako mnogi su umjetnici bili opčinjeni brojevima i njihovim čarolijama. Tako su slikari Albrecht Dürer () i njegov suvremenik Leonardo da Vinci () bili očarani čarobnim četvorinama (iliti magičnim kvadratima). U tim je tablicama zbroj brojeva u svakom retku, stupcu i dijagonali isti (više o njima u članku [12] i knjizi [14]).
Na slici je starolatinski slovčani ”magični kvadrat” koji se jednako čita slijeva, zdesna, odozgo, odozdo, a znači: orač Arepo (ime) s mukom njive ore. Pokušajte zamjenom slova dobiti i po koju hrvatsku čarobinu s nekim značenjem.
Obično se pod reda smatra tablica svih brojeva s istim zbrojem svakog retka, stupca i obiju dijagonala; taj je zbroj
Postoji samo jedan magični kvadrat reda , svi ostali su dobiveni zrcaljenjem i rotacijom jedan iz drugog. Magičnih kvadrata reda ima točno , a reda ima , a reda približno . Dalje se ne zna, ali se zna da postoje magični kvadrati svakog reda pa tako, primjerice, reda pa i reda , itd. ali i , gdje je . Možete li zamisliti tako veliki ali ipak ”samo” konačan broj pri čemu ima barem googol simbola (od googol potječe i riječ ”google”)? Postoje i magični pravokutnici, čarobne (magične) kocke pa i magične D-kocke zvane ”tesseract”, itd. U rekreativnoj (ili zabavnoj) matematici razmatraju se i magični trokuti, a umjesto zbroja razmatra se umnožak, itd. Magični kvadrati su u srednjem vijeku nošeni u procesijama kako bi svojom magijom otjerali đavla. Evo na kraju i čarobne šesterokrake zvijezde (vidjeti sliku ). U svakom njenom vrhu postavljen je neki broj od do tako da su zbrojevi duž svih stranica jednaki . Ima i raznih drugih ”magičnih likova”. Poopćenje -zvijezde je -zvijezda i na svakoj crti broj između i s magičnim zbrojem .
Mogu li se trokuti u prostoru (Davidova zvijezda) kao na slici razdvojiti (podebljani su nadvožnjaci) ? Pokušajte si dočarati i nacrtati tri međusobno ukliještena trokuta (ili kružnice). To su tzv. i to je i povijesno i matematičko-topološki zanimljiva priča. O tome i drugim matematičko-povijesnim zanimljivostima možete pročitati u [14]. Niz je otvorenih problema u kombinatorici s magičnim likovima.
6Kochova pahuljica i drugi fraktali
Pođimo od jednakostraničnog trokuta i podijelimo mu svaku stranicu na tri jednaka dijela. Ponavljaj: izbaci srednju trećinu i zamijeni je prema van s ostale dvije stranice trokuta (vidjeti sliku 16). Ono što na limesu preostane se naziva . To je primjer svuda neprekidne, a nigdje diferencijabilne krivulje. Njezin je opseg beskonačan, a površine prvotnog trokuta. To je jedan od najjednostavnijih primjera fraktalnog skupa ili kraće .
Slični primjer fraktala je , koji se dobiva ovako. Ponavljaj: izbaci središnji trokut s time da se pođe od jednakostraničnog trokuta. Na limesu preostaje rupičasti trokut Sierpińskog.
Slično se dobiva i rupičasti tepih Sierpińskog tako da se iz kvadrata izbaci središnji i one koji s njim dijele crtu i nastavi se tako (dakle, izbacujemo središnji križ od kvadratića). Analogon u 3D je , a dobije da se iz kocke izbacuje središnja i s njom dodirnih kocaka i nastavlja tako u beskonačnost.
Fraktalni objekti (tj. samoslični objekti) objekti igraju važnu ulogu u suvremenoj teoriji kompleksnih funkcija, topologiji, dinamičkim sustavima, teorijskoj fizici i drugdje.
7Morleyevo čudo ili Morleyev teorem
ili datira iz . godine i kaže sljedeće. Susjedni parovi trisektrisa kutova trokuta čine vrhove jednakostraničnog trokuta. Trisektrisa (ili trodjelnica) dijeli kut na tri jednaka dijela. Prisjetimo se da se bisektrise ili simetrale (polovice) kutova trokuta sijeku u središtu upisane kružnice. Vrlo jednostavni dokaz te činjenice rabi samo sukladnost trokuta.
.
Neka se trisektrise kutova trokuta sijeku u točkama , i kao na slici i neka je Morleyev trokut polaznog trokuta . Tvrdimo da je jednokostraničan. U dokazu ćemo rabiti samo sinusov poučak i formulu za trostruki kut (koji se lako dokaže iz adicijske formule):
(27)
gdje je , .
Neka su kutovi trokuta , , ; stoga
Neka je radijus opisane kružnice (razlikujte taj i vrh ). Tada je , itd. Iz sinusovog poučka za i i ”trostruke formule” dobivamo
(29)
Slijedi
(30)
Promotrimo trokut s jednom stranicom i kutovima , i . Iz sinusovog poučka slijedi da je taj trokut sukladan s . Stoga je
(31)
Zbog simetričnosti ovog izraza slijedi
pa je jednakostraničan.
.
Taj je dokaz sličan Dokazu 1; rabi sinusov poučak i trostruku formulu i pokazuje da su kutovi trokuta svi jednaki . Prepuštamo ga čitatelju.
.
Zamislimo prvo da je trokut jednakostraničan i produžimo i do , i do , te i do . Tada je lako provijeriti da su , i jednakokračni i da su im kutovi uz baze jednaki itd.
Dakle, da bismo dokazali Morleyjev (ili Morleyev) poučak, pođemo od jednakostraničnog , konstruiramo prema van točke , , s odgovarajućim kutovima uz baze , i i neka je sjecište od i itd. Tada nije teško provjeriti da je sličan polaznom trokutu, tj. da ima kutove , i .
Zanimljivo je da se za analogni problem za trodjelnice stranica trokuta umjesto kutova ne zna podrobniji opis figure dobivene analogno Morleyjevim teoremu. je afina slika pravilnog, pa kako afinitet čuva paralelnost, slijedi da je paralelno s itd., pa je sličan s , a šesterokut afino regularan. Ali možemo li reći i nešto više od od toga? Primjerice, koji je koeficijent sličnosti i ima li taj šesterokut neka dodatna svojstva?
Također je otvoreno pitanje ima li nekih simetrija (skladnosti) Morleyev tetraedar dobiven trisekcijama diedralnih kutova danog tetraedra (v.[28]).
Zaključak
Koliko su vizualni i kratki dokazi važni potvrdio je i hrvatski znanstvenik i izumitelj Nikola Tesla (-) riječima: "Mogu zahvaliti vizualizaciji za sve što sam stvorio. Događaji iz mog života i moja otkrića pred mojim očima su stvarni, vidljivi kao i svaka pojava i predmet. U mladosti sam se toga plašio neznajući što je to zapravo, ali kasnije sam tu moć primio kao dar i bogatstvo. Njegovao sam ga i ljubomorno čuvao. Vizualizacijom sam na većini izuma vršio i ispravke, a onda ih, tako završene, pravio. Njome rješavam i komplicirane matematičke jednadžbe, a da ne ispisujem brojeve."
Bibliografija
[1] |
B. Pavković, D. Veljan: Elementarna matematika 1, Školska knjiga, Zagreb, 2004. |
[2] |
B. Pavković, D. Veljan: Elementarna matematika 2, Tehnička knjiga, Zagreb, 1995. |
[3] |
I. N. Bronštejn, suradnici: Matematički priručnik, Tehnička knjiga, Zagreb, 2004. |
[4] |
S. Mardešić: Sjećanje na profesora Borisa Pavkovića (1931.-2006.), Glasnik Matematički, 41 (61) (P) (2006.), 414-415. |
[5] |
V. Volenec: Popis i opis znanstvenih radova prof. dr. sc. Borisa Pavkovića, Glasnik Matematički, 41 (61) (P) (2006.), 411-413. |
[6] |
D. Veljan: The 2500-year -old-pythagorean theorem, Mathematics Magazine, 73 No. 4 (2000.), 259-272. |
[7] |
D. Veljan: The AM-GM inequality from different viewpoints, Elem. Math. 72 (2017), 24-34. |
[8] |
D. Svrtan, D. Veljan: Non-Euclidean versions of some classical triangle inequalities, Forum Geometricorum, 12 (2012.), 197-209. |
[9] |
G. H. Hardy, J. E. Littlewood, G. Polya: Inequalities, 2nd. ed. , Cambridge University Press, Cambridge, 1952. |
[10] |
J. M. Steele: The Cauchy-Schwarz Master Class, MAA, Cambridge University Press, Cambridge, 2004.
|
[11] |
D. Veljan: Kombinatorna i diskretna matematika, Algoritam, Zagreb, 2001. |
[12] |
D. Veljan: Čarobne četvorine (iliti magični kvadrati), Poučak,15 (57) (2014.), 12-23. |
[13] |
C. A. Pickover: Wonders of Numbers, Oxford University Press, New York, 2002. |
[14] |
C. A. Pickover: The Math Book, Sterling, New York, 2009. (hrvatski prijevod u tisku). |
[15] |
M. Fiedler: Matrices and Graphs in Geometry, Cambridge University Press, Cambridge, 2011. |
[16] |
D. Veljan: John Milnor - dobitnik Abelove nagrade za 2011. godinu, Matematičko-fizički list, 62(2011.), 172-176. |
[17] |
A. Dujella: Fibonaccijevi brojevi, HMD, Zagreb, 2000. |
[18] |
T. Koshy: Pell and Pell–Lucas Numbers with Applications, Springer, New York, 2014. |
[19] |
D. Veljan, J. Nash i L. Nirenberg: Abelovci za 2015. godinu, Matematičko fizički list, 66 (2015.), 31-36. |
[20] |
M. Raussen, C. Skau : Interview with Abel Laureate John F. Nash Jr., Notices of the AMS, 63 (5),(2016.), 486-491. |
[21] |
D. Veljan : Matematičar i teorijski fizičar, akademik Vladimir Varićak, Prirodoslovlje 16(2016.), 125-152. |
[22] |
D. Klobučar : Matematika naša svagdašnja I, II, Element , Zagreb, 2014. |
[23] |
B. J. McCartin: Mysteries of the Equilateral Triangle, (javno dostupno na: http://www.m-hikari.com/mccartin-2.pdf, 7.2.2017.) |
[24] |
J. Milnor : Topology through the centuries: Low dimensional manifolds, Bull. Amer. Math. Soc. 52 (4) (2015.), 545-584. |
[25] |
S. Mardešić : Kako sam postao i ostao matematičar, Hrvatska sveučilišna naklada, Zagreb, 2016. |
[26] |
D. Veljan, V. Volenec: Matematika 3, Školska knjiga, Zagreb, 1998. |
[27] |
I. Gusić: Andrew Wiles dobio Abelovu nagradu, Matematičko-fizički list, 67(2016.), 7-13. |
[28] |
D. Svrtan, D. Veljan: Side lengths of Morley triangles and tetrahedra, Forum geometricorum, 17(2017), 123-142.
|