Hrvatski 
matematički elektronski časopis math.e

Broj 5 

 

Šime Šuljić

Mandelbrotov skup


2. Putovanje bez vodiča i itinerara

Bio je to vrlo zanimljiv objekt, ali naše vam putovanje može izgledati kao dobra namještaljka otkačenog umjetnika, koji vas slatkorječivo vodi od postaje do postaje svojih fikcija. A ne, dragi moji! U pozadini ovih slikarija nije umjetnost, nego matematika koja slike generira uz pomoć računala. Na kraju ćemo se i mi pozabaviti računalnim programima koje možete instalirati na svoje računalo, a sada uz pomoć jednoga skromnijeg proputujmo čudnovatim objektom online.

Mišem jednostavno označite područje na slici i pustite da se to područje poveća. Potrudite se da to područje bude što je moguće više kvadrat da ne dolazi do izobličenja. Želite li što detaljniju sliku, povećajte parametar TMAX na Repaint, a za povratak na početnu sliku kliknite na Resize.


Autor apleta je profesor Takashi Kanamaru.


"Što predstavlja ova neobična, raznolika, tako divno profinjena zemlja na koju smo naišli?" - pita se Roger Penrose i nastavlja: "Mnogi će čitatelji bez sumnje znati odgovor. Ali neki možda i neće. Ovaj svijet nije ništa drugo doli dio apstraktne matematike - struktura poznata kao Mandelbrotov skup. On je nedvojbeno kompliciran, mada je napravljen po začuđujuće jednostavnom pravilu! Da bi se ovo pravilo objasnilo, najprije moramo obrazložiti što je kompleksni broj."

 
1. Fantastično putovanje

3. Skup kompleksnih brojeva