MATH.E     Hrvatski matematički elektronski časopis math.e
Broj 9
http://web.math.hr/mathe/

Martin Gardner: Crkva četvrte dimenzije

Ulomak iz knjige "Imaginary numbers: an anthology of marvelous mathematical stories, diversions, poems, and musings" (urednik: William Frucht).

ODGOVORI

Sladeova metoda pletenja kožne trake poznata je izviđačima u Engleskoj i svima onima kojima je hobi rad s kožom. Puno je čitatelja pisalo da me upozore na knjige u kojima je ovaj tip pletenja opisan: George Russell Shaw, “Čvorovi, korisni i ornamentalni” (str. 86.); Constantine A. Belash, “Pletenje i stvaranje čvorova” (str. 94.); Clifford Pyle, “Kožni obrt kao hobi” (str. 82.); Clifford W. Ashley, “Ashleyeva knjiga čvorova” (str. 486.) i ostale. Za potpunu matematičku analizu, pogledajte J. A. H. Shepperd: “Pletenice koje mogu biti ispletene s krajevima zavezanima na oba kraja”, “Izvješće kraljevskog društva”, A, Vol. 265 (1962.), str. 229.-244.

Ima nekoliko načina kojima se započinje praviti pletenica. Sliku 3. nacrtao je čitatelj George T. Rab iz Daytona, Ohio. Ponavljajući proceduru pletenica se može proširiti tako da broj sjecišta bude bilo koji višekratnik od šest. Drugi je način da se formira pletenica sa šest sjecišta u gornjem dijelu trake pletenjem na uobičajen način. To stvara simetričnu sliku u donjem dijelu. Donji se dio lagano odstrani jednom rukom, dok se gornji dio čvrsto drži drugom rukom. Oba načina mogu se prilagoditi radu s kožnim trakama s više od tri dijela. Ako se koristi tvrda koža, može se omekšati močenjem u toploj vodi.

Slika 3.
Slika 3. Sladeov prvi trik.

Sladeov trik stvaranja čvora iz ravne gumene trake prvo traži stvaranje trake u čvoru. Nabavite gumeni prsten kružnog presjeka i pažljivo izravnajte dio presjeka kao na Slici 4. Napravite tri poluokreta u ravnom dijelu (srednja slika), a onda nastavite oblikovati ostatak prstena kako biste dobili ravnu traku s tri poluokreta (desna slika).

Slika 4.
Slika 4. Sladeov drugi trik.

Mel Stover iz Winnipega, Kanada, preporuča da je to najbolje izvoditi širenjem prstena oko drvenog bloka, zamrzavanjem prstena i ravnanje prstena alatom dostupnim u kući. Kad tako napravljenu traku prerežemo po polovici cijelom duljinom, nastaje dvostruko veća traka zavezana u jednostruki čvor.

Treba nabaviti i duplikat trake jednake veličine, ali bez čvorova. Traka s čvorom stavlja se u kutiju šibica i krajevi se zalijepe. Sada je potrebno znati kako zamijeniti kutiju šibica s onom u kojoj je vrpca bez čvora. Pretpostavljam da je Slade to napravio kad je počeo stavljati kutiju ispod stola, ali se onda “prisjetio” da se još nisam potpisao na nju. Pripremljena kutija mogla je biti zalijepljena magičarskim voskom za donju stranu stola. Trebao bi samo trenutak da se zalijepi nepripremljena kutija za drugi dio voska i uzme pripremljena. Tako se zamjena održala prije nego što sam označio kutiju. Vibracije koje sam osjetio kad smo Slade i ja držali kutiju ispod stola su vjerojatno bile uzrokovane jednim od Sladeovih prstiju koji je čvrsto prelazio preko površine.

Fitch Cheney, matematičar i magičar, napisao mi je o drugom i jednostavnijem načinu da se napravi čvor od elastične trake. Napavite šuplji gumeni torus – često se prodaju kao pomagala za zube beba – i izrežite kako je pokazano točkastom linijom na Slici 5. Rezultat je široka zatvorena vrpca zavezana u jednostruki čvor. Jasno, traka se može podrezati na manju širinu.

Slika 5.
Slika 5. Drugi način da se napravi gumena traka zavezana u čvor.

Stover je, usput, prvi i predložio problem vezanja čvora u elastičnoj traki. Njemu je takvu traku pokazao magičar Winston Freer. Freer je rekao kako postoje tri načina da se to napravi.